Uzun Yolculuklar Hakkında Bilgi

Uzun Yolculuklar Hakkında Bilgi

Uzun Mesafe Yolculuk Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Önemli Bilgi

Araç ile seyahat yapmak pek çok kişi tarafından sıkça yapılan bir durumdur. Özellikle bireylerin kendilerine ait özel alanlarının bulunduğu araçlarla seyahat yapmaları sıkça karşılaşılan bir durumdur. Özel bir alan isteyen ve konforu her şeyden daha ön planda tutan birçok insan kendilerine ait araçlar ile seyahat ederler. Seyahat etmek kısa süreli ve yakın mesafeleri alanlarda olabileceği gibi uzun mesafelerde, uzun sürelerde de olabilmektedir. Seyahat etmeyi seven kişilerin dikkat etmesi gereken çeşitli noktalar bulunmaktadır. 

Yolculuk, bireyin tek başına yapabileceği bir işlem olduğu gibi birden fazla kişi ile de yapılabilir. Bu yolculuklar, seyahatler tatil amaçlı veya bunun dışında daha farklı amaçlarla icra edilebilir. Her seyahatten önce bireyin hem kişisel hem de araç ile ilgili dikkat etmesi gereken pek çok nokta vardır. Güvenli ve keyifli bir yolculuk için öncesinde, yolculuk sırasında ve yolculuktan sonra yapılması gerekenleri sizler için bu yazımızda derledik.

1- Aracınızı Her Türlü Kontrolden Geçirin

Araç bakımı tüm yapılması gerekenlerden önce gelir. Araba ile yolculuk yapacaksanız aracınızın tüm bakımlardan geçtiğine emin olup herhangi bir sorununun olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bunun içinde kullanılacak araç genel bakımdan geçtikten sonra yolculuk için tercih edilmelidir. Özellikle aracın motor aksanı, direksiyon, pedal, lastik, klima, cam, koltuk, silecekler, farlar, korna vb. tüm aksan araç servislerinde kontrolden geçmelidir.

Tüm kontroller sağlandıktan ve aracın sorun çıkarmayacağından emin olunduktan sonra yola çıkılmalıdır. Bunun dışında tüm kontroller sağlansa dahi araçlar birer makine ve insan yapımı olmasından dolayı ansızın arıza verebilir. Aracın kontrollerinin sağlandığı alanda aniden ortaya çıkabilecek sorunlar ile nasıl başa çıkılacağı da öğrenilmelidir. Araca mevsimine uygun lastikler takılmalıdır.

2- Uykunuzu Almış Bir Şekilde Aracınızı Hareket Ettirin

Araç kullanımında en önemli noktalardan birisi de bireyin uykusunu yeterli miktarda almış olmasıdır. Uyku seviyesi istenen düzeyde olmadığı takdirde kişiler araç kullanırken ansızın uykuya dalabilmektedir. İstenmeden da olsa yapılabilen bu davranış oldukça tehlikeli ve ölümle sonuçlanabilecek kazalara sebebiyet verir. Bundan dolayı özellikle aracı kullanacak kişilerin düzenli uyku uyuması önemlidir.

Araç içinde birden fazla kişi ile seyahat edildiği durumlarda aracı kullanma durumu değişkenlik gösterebilir. Böyle durumlarda aracı kullanan kişinin yerine geçecek bireyin de uyku durumunun normal şartlarda olması gerekir. Yeterli miktarda uyulmadığı takdirde araç kullanılmamalıdır.

3- İyi Bir Sürüş İçin Rahat Giysiler Tercih Edin

Bireylerin yolcuğun amacına göre şık veya spor giyinmek isteyebilirler. Fakat bu alanda göz ardı edilmemesi gereken en önemli nokta araç kullanırken rahat olunması gerektiğidir. Tercih edilen giysiler araç kullanımına engel olmamalıdır. Özellikle uzun mesafe yolculuklarında tercih edilen kıyafetler sürüş konforunu direkt olarak etkiler.

Çoğu zaman giyildiğinde hareketi engelleyecek, kısıtlayacak bir durum oluşturmayan kıyafetler seçilir. Hava şartlarına karşı hazırlıklı olunarak bireyler yanlarına daha sonra giymek için ek kıyafet koyarak bu durumu tolere edebilirler. Kıyafet dışında araç içinde yolculuk yastığı kullanarak özellikle boyun bölgesine uzun süreli rahatlık sağlayabilirsiniz.

4- Yolculuğa Çıkmadan Önce Yanınıza Küçük Atıştırmalık Hazırlayın

Yolculukların en önemli taraflarından biri de yenilecek atıştırmalıklardır. Uzun mesafe yolculuklarında her ne kadar yol üzerinde durulup bir şeyler yenilecek alanlar olsa da araç içinde ansızın acıkma durumları için ek yiyecekler hazırlanmalıdır. Açken araç kullanmak sürücünün dikkatini dağıtabilecek bir durumdur. Hazırlanacak yiyecekler aperatif ve basit şeyler olmalıdır. 

Tüketilecek yiyeceklerin sıcaktan veya soğuktan etkilenmemesi de önemlidir. Özellikle sıcak hava koşullarında eriyecek veya hızlı bozulabilecek ürünler tercih edilmemelidir. Yolculuk çantası hazırlamak hem yiyecekleri hem de geri kalan ihtiyaçları muhafaza etmek için yapılan avantajlı bir hazırlıktır.

5- Gidilecek Güzergahın Yol Kontrollerini Yapın

Yolculuğa çıkmadan önce özellikle uzun mesafe yolculuklarında izlenecek güzergah hakkında tüm bilgilere sahip olmak önemlidir. Bunlar içinde en önemlisi ise yol bilgisidir. Hangi yolun kapalı hangi yolun açık olduğu veya yollarda herhangi bir çalışma olup olmadığını çeşitli yolculuk uygulamaları  sayesinde öğrenebilirsiniz. 

Yol durumu dışında farklı güzergahları denemek, yeni yerler keşfetmek için mutlaka bir navigasyon cihazı kullanın. Navigasyon sadece yeni yolları bulmak için değil gidilecek yere daha kısa mesafede ulaşılabilecek yolları da göstermektedir.

6- Yolculuk Yaparken Dinlenecek Şarkılar Dikkat Dağıtmamalıdır

Yolculukların daha eğlenceli veya daha hızlı geçmesi için sevdiğiniz müziklerden oluşan bir playlist hazırlayabilirsiniz. Playlist içerisinde dinlemekten keyif aldığınız veya halihazırda var olan listelerden yararlanarak yolculuğu daha keyifli hale getirebilirsiniz. Yolculuk yaparken dinlenecek şarkılar içinde yol dikkatini dağıtmayacak türden müziklerin olması önemlidir.

Sadece müzik olarak değil bunun dışında dinlenebilecek online yolculuk kitap seçenekleri de bulunmaktadır. İnternet üzerinden istediğiniz kitabın sesli okumasını açarak yolculuk esnasında kitap okumuş hissi yaratabilirsiniz. Bu durumda da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta araç sürücüsünün dikkatinin dağılmamasıdır.

7- Emniyet Kemeri Takmayı Asla Unutmayın

Tüm yolculuk boyunca dikkat edilmesi gereken en önemli nokta emniyet kemeridir. Emniyet kemeri hayat kurtaran bir nesnedir. Bundan dolayı tüm yolculuk süresi boyunca takılmalı ve araçtan inilmediği takdirde çıkarılmamalıdır.

Sadece sürücünün değil araç içinde seyahat eden herkesin emniyet kemeri takması olası bir kaza durumunda kazayı hafif atlatmak için gerekli olan en önemli araç içi eşyasıdır.

İlginizi Çekebilir
Whatsapp Telefon